Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Čarodějnice v ŠD

Čarodějnice v ŠDDatum konání:
28.4.2023

Pálení čarodějnic či filipojakubská noc je starodávný lidový zvyk spojený s pálením ohňů a vírou v čarodějnice. 

O podobě této události na počátku 20. století píše James Frazer:

"V Čechách v předvečer prvního máje zapalují mladí lidé ohně na kopcích a na vršcích, na rozcestích a na pastvinách a tančí kolem nich. Přeskakují žhnoucí oharky nebo dokonce skáčou přes plameny. Obřad se nazývá ,pálení čarodějnic‘. Na některých místech bývá zvykem na hranici upalovat loutku představující čarodějnici. Musíme si připomenout, že první máj je proslulá Valpuržina noc a všude v povětří je plno neviditelných čarodějnic na pekelných pochůzkách."
 
Děti ze školní družiny si na čarodějnice zahrály, zatančili si, soutěžili v letu a metení koštětem a hlavně se náramně pobavili.