Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Mobilní planetárium - putování vesmírem

Mobilní planetárium - putování vesmíremDatum konání:
1.11.2023

Dnes čekal naše na žáky opravdu velmi zvláštní zážitek.  Uprostřed tělocvičny vyrostla podivná stříbrná polokoule, kterou nám náš průvodce představil jako mobilní planetárium. Když nám bylo dovoleno vstoupit, následovalo další překvapení v podobě pokynu, aby se všichni uložili na zem. Není v průběhu roku mnoho situaci, kdy je možno ve vyučování ležet na zádech a pozorovat oblohu. V několika následujících desítkách minut jsme pak měli možnost stát se astronauty a vydat se na výlet do vesmíru. Některým, zvláště těm mladším, mohla připadat všechna ta slova jako planety, hvězdy, souhvězdí, komety, světelný rok, hvězdokupa, mlhovina, mléčná dráha, či galaxie jako zaklínadla, ale nádherné záběry, kterými byl výklad doprovázen nenechaly nikoho na pochybách, že jsme svědky něčeho úchvatného. Dozvěděli jsme se mnoho o zrodu i zániku hvězd, nahlédli jsme do prstenců planety Saturn, objevili i jiné Měsíce, než je ten náš starý známý, prohlédli jsme si nejkrásnější mlhoviny a získali elementární představu o významu nejjasnějších hvězd pro navigaci. A věděli jste, že jsou ve vesmíru taky trpaslíci? Samozřejmě si neumíme představit velikost vesmíru, ale jistě jsme se přesvědčili, že je stále co objevovat a že to může být opravdové dobrodružství.

FOTO ZDE