Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Na návštěvě u starých Slovanů

Na návštěvě u starých SlovanůDatum konání:
14.3.2023

Výukou dějin českých zemí v praxi bychom mohli nazvat návštěvu Archeoparku v Chotěbuzi Podoboře. Příjemný výklad s promítáním obrázků nastínil žákům život ve slovanském hradišti - jak a z jakých materiálů stavěli domy, jaké museli ovládat dovednosti, jaké nářadí používali, způsob jejich hospodaření - polní práce, sklizeň obilí, způsoby mletí mouky, pečení chleba..., vybavení pro lov zvířat i válečná tažení - drátěná košile, meč, štít, postroj na koně... Při výkladu dostali žáci do rukou materiály, z nichž se šily oděvy - kožešiny, kůži, tkaniny ze lnu i kopřiv a také kokon bource morušového, ze kterého se získává hedvábí. Mohli si osahat všechno, o čem náš mladý průvodce hovořil, což v muzeích ani zdaleka není obvyklé - keramiku, dřevěné i kovářské výrobky, vyzkoušeli si rozdělávání ohně křesáním i vrtěním klacíku mezi dvěma prkénky, mletí mouky v kamenné misce i pomocí mlýnských kamenů. Po skončení prohlídky jsme se přesunuli do sousedního rybářství a mohli jsme obdivovat veliká akvária se spoustou ryb od malých akvarijních, přes tlamouny a jesetery až po sumce, měřící přes metr. Protože nejvíce si zapamatujeme z toho, co si můžeme vyzkoušet, věříme, že si naši žáci odnesli nejen neobvyklý zážitek, ale také zajímavé informace ze života našich předků.

FOTO ZDE