Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Putování za památkami UNESCO

Putování za památkami UNESCODatum konání:
30.5.2024

Počátkem druhého pololetí jsme byli seznámeni s programem květnového výjezdu do Mikulova, Břeclavi, Milotic a za památkami UNESCO v Lednicko-valtickém areálu.

Zámek v Mikulově nám připravil dva vzdělávací programy – „Od hradu k zámku“ a „Mezi Dietrichsteiny“. Plnili jsme úkoly a výsledky nalezených informací zaznamenávali do pracovních listů. Připomněli jsme si tak architektonické slohy od gotiky po empír, seznámili se s tituly „svobodný pán, kníže a hrabě“…

V odpoledních hodinách jsme se vydali na vrchol Svatého kopečku, dominantu města Mikulova, až k poutní kapli sv. Šebestiána, zvonici a Božímu hrobu, kde vedla kamenitá a strmá křížová cesta se všemi čtrnácti zastaveními.

V Břeclavi, kde jsme přespali obě noci, mají na zdejším gymnáziu dva pěvecké sbory – Polyfonia a Domino Cantat. Využili jsme pozvání a vyslechli v podání padesáti žáků hodinový absolventský koncert, jenž se konal v židovské novorománské synagoze.

Druhého dne jsme navštívili Lednici. Zámek nás oslnil bohatou výzdobou ve všech zhlédnutých místnostech. Obdivovali jsme zámecký park, minaret s 302 schody, odkud byl úžasný výhled do okolí. Mnohé z nás zaujala plavba po Staré Dyji lužním lesem až k Janohradu, při níž jsme pozorovali ledňáčky, potápky, volavky, želvy i srnčí zvěř.

Janův hrad, zvaný Janohrad, je umělá zřícenina z počátku 19. století, nese jméno Jana I. z Lichtenštejna, prvního majitele lednického panství. Zpět k zámeckému parku jsme se dopravili koňským povozem za doprovodu velkého množství komárů.

Dopoledne závěrečného dne nás čekalo překvapení, na které nikdy nezapomeneme. Před prohlídkou zámku Valtice nás kostymérky oblékly do replik dobových šatů a my jsme se při komentované prohlídce zámku přenesli v čase do období baroka, rokoka i romantismu. Také jsme si společně s paní hraběnkou zatancovali a vyfotili v nejkrásnějším zámeckém reprezentačním sále. KOUKNĚTE NA VIDEA ZDE

Cestou k domovu nám bylo umožněno prohlédnout si jednu z nejpůvabnějších zahrad v České republice - Květnou zahradu v Kroměříži.

Velké poděkování chceme vyslovit vedení naší školy. To nám totiž umožnilo prožít tři skvělé dny, které ve své paměti uchováme po dlouhý čas.

(3.2.2 podpora škol, aktivita B7, 28. 5. – 30. 5. 2024)

žáci 6., 7., 8. a 9. ročníků

 

FOTO ZDE