Mezinárodní den Romů, připomínaný 8. dubna, je dnem, který oslavuje romskou kulturu a rozšiřuje povědomí o problémech, kterým Romové čelí. (zdroj: Wikipedie)
Děti z naší školní družiny si připomněly některé romské tradice a v pátek 4.dubna se sešly ve školní kuchyňce, aby si společně uvařily romský PIŠOT. Byly pozváni i rodiče, aby třeba pomohli, ale hlavně ochutnali, jak se to dětem povedlo.
Vše šlo jako po másle, i když strávníků bylo požehnaně - 35 dětí a několik dospělých. Na každého vyšla porce.
Pišot je tradiční romské jídlo. Tradiční proto, že se připravovalo v minulosti a vaří se i v současnosti.
A třebaže se stále píše, jak jednoduché a levné jídlo pišot je, se základními výdaji je nutno počítat. Co je ovšem devízou nejcennější, je lidská práce, kterou nelze nijak „ošidit“. Pišoty neuděláme „hned, bez práce a z ničeho“. A pro jejich autentickou chuť stojí za to, čas od času je připravit.
Pišot, nebo pišota? Jazykové okénko: Jak v češtině nakládat s romským slovem „pišot“? Když Romové hovoří česky, slovo pišot nepřekládají. Ovšem používají je v rodu mužském neživotném (pišot – hrad, pišoty – hrady). Ale rovněž lze slyšet tvar „pišoty“ jako podstatné jméno hromadné respektive pomnožné.
© 2025 Základní škola, Vítkov, nám. J. Zajíce č. 1, příspěvková organizace, Kontaktovat webmastera, Prohlášení o přístupnosti
ANTEE s.r.o. - Tvorba webových stránek, Redakční systém IPO