Úvod > Aktuality > Svatováclavská Praha

Svatováclavská Praha

5.10.2023

Spisovatel a režisér MgA. Vladislav Kučík pozval žáky naší školy do Prahy k účasti na velkolepých oslavách 130. výročí vysvěcení baziliky svaté Ludmily. Sestavil hudebně-dramatické pásmo s názvem „Já hledala zář toho jitra“, ve kterém zazněly verše Jaroslava Seiferta, Jana Zahradníčka, Jana Skácela, Karla Kryla, Jana Zajíce, Vladislava Kučíka, Markéty Procházkové a dalších. Nádhernou bazilikou se skvělou akustikou se nesly také hudební skvosty Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany, Jaroslava Ježka, Gabriela Fauré a Ennia Morricone.

Měli jsme možnost vyslechnout verše v podání Simony Postlerové a Matěje Havelky, hudební díla za varhanního doprovodu Lindy Juránkové zazpívala Lucie Silkenová.

V závěru programu se ke zpěvu chorálu Svatý Václave přidali všichni přítomni. Také jsme si zazpívali, neboť chorál známe z hodin hudební výchovy.

Otec Jakub (celebruje mše v bazilice) nás pozval k neformálnímu setkání na faře. Tam jsme mohli poděkovat a předat dárky za školu i za město Vítkov.

Večer na nás čekalo překvapení v Divadle Bez zábradlí. Muzikál „Cikáni jdou do nebe“ se všem líbil, navíc si naše děvčata v závěru představení mohla zatancovat společně s účinkujícími.

Čtvrteční den jsme zahájili ve Sněmovně Parlamentu ČR, věnovali se nám poslanec Mgr. Martin Hájek se svým asistentem Filipem a trpělivě odpovídali na naše dotazy. Mohli jsme nahlédnout i do kanceláře pana poslance. Pokračovali jsme prohlídkou Senátu Parlamentu ČR, kde na nás čekali senátor Mgr. Herbert Pavera (má na starost oblast Opavska, Vítkovska a Hlučínska) a asistent Adam. Prohlídka Valdštějnského paláce s poutavým vyprávěním o Albrechtovi z Valdštejna byla dechberoucí. Zase jsme se mohli podívat do kanceláře pana senátora a porovnat tak tu sněmovní se senátní. Překvapením bylo pozvání do senátní restaurace k malému občerstvení.

Ve Starém Městě pražském jsme se stali průvodci sami sobě. Každý z nás měl připraveny zajímavosti o některé z pražských památek. Naše putování bylo ukončeno na Václavském náměstí, kde jsme položili květiny k pomníčku našeho Jana Zajíce a všetatského Jana Palacha a uctili jejich památku.

žáci VIII. ročníku

AKCE SE USKUTEČNILA DÍKY PROJEKTU  3.2.2 NPO - podpora škol s nadprůměrným zastoupením sociálně znevýhodněných žáků, aktivita B7, 4. 10. a 5. 10. 2023