Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > "Valentýnka" a "Valentýn" školy - ŽP

"Valentýnka" a "Valentýn" školy - ŽPDatum konání:
15.2.2024

Někteří považují Valentýn za svátek, který je novodobý, komerční či dokonce „americký“, a proto ho neslaví. Jeho původ však najdete v Evropě a slaví se po celém světě. Jen málokdo skutečně ví, proč vznikl a jaká je jeho historie. S tímto svátkem se totiž spojuje velmi zajímavá legenda.

Římský císař Claudius II. často vedl války a posílal tam muže, kteří neradi vstupovali do vojska. Císař si to vysvětlil tak, že nechtějí opouštět své ženy a děti a považoval je za nevhodné bojovníky. Proto zakázal všechny sňatky v Římě.

Svatý Valentýn byl kněz, který navzdory zákazu císaře tajně oddával zamilované páry. Byl to člověk, který bojoval za lásku a věřil v její smysl. Když to císař zjistil, tak ho uvěznil. Podle legendy se ve vězení zamiloval do dcery dozorce, které údajně vrátil zrak a sluch. Před smrtí jí napsal dopis, který je symbolem dnešních valentýnek. Jeho poprava se konala dne 14. února 296. Později papež Gelasius prohlásil den jeho smrti za památný den.

TAKÉ MY JSME SI JEJ PŘIPOMNĚLI A OSLAVILI SPOLEČNOU AKCÍ ŽÁKOVSKÉHO PARLAMENTU.

VÍCE NA STRÁNKÁCH ŽÁKOVSKÉHO PARLAMENTU ZDE