Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Dvakrát v Praze (3. 3. a 24. 3. 2022)

Dvakrát v Praze (3. 3. a 24. 3. 2022)Datum konání:
24.3.2022

Projekt Šablony III nám umožnil podívat se do Prahy, a to hned dvakrát. 3. března jsme absolvovali program s názvem „Architektura pražských památek“ pro žáky 6. a 7. ročníku a 24. března  program „Ulice a uličky Starého Města pražského“ pro žáky 8. ročníku. Využili jsme všech poznatků získaných v hodinách literatury a dějepisu. Naše pěší trasa vedla z Klárova Starými zámeckými schody k Hradu, tam nás po kratičké policejní kontrole čekala úžasná podívaná – otevřený pohled na celé hlavní město jako na dlani. Využili jsme zkušeností našich paní učitelek, které ochotně odpovídaly na otázky týkající se názvů ulic, mostů, věží, budov a staveb. Pražský hrad nás okouzlil především na 3. nádvoří dvěma architektonickými skvosty, kterými jsou bazilika svatého Jiří a katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha. V Nerudově ulici jsme obdivovali domy s domovními znameními, např. U Dvou slunců (tam žil Jan Neruda), U Červeného lva, U Tří housliček, U Bílého anděla, U Zlatého lva, U Červeného orla, U Tří červených jelínků… Po Karlově mostě jsme se loudali, abychom si „vychutnali“ dokonalost všech třiceti soch a sousoší, z nichž nejznámější je socha sv. Jana Nepomuckého. Staroměstská mostecká věž, jež byla budována Petrem Parléřem současně s mostem, je právem považována za jednu z nejkrásnějších gotických staveb v Evropě. V prvním patře nad průjezdem jsme zhlédli sochy Karla IV., sv. Víta a Václava IV., v druhém patře nad velkou plastikou lva sv. Zikmunda a sv. Vojtěcha. Zajímavé bylo vyprávění o Juditině mostu, předchůdci Karlova mostu. Velkým zážitkem pro všechny byl Staroměstský orloj, který se nám představil v plné kráse odbíjením druhé hodiny odpolední. Naše putování Prahou jsme zakončili prohlídkou Václavského náměstí. Cestu k hlavnímu nádraží jsme si vybrali úmyslně Opletalovou ulicí, abychom si u domu č. 39 připomněli hrdinský čin našeho rodáka Jana Zajíce.

Oba projektové dny mimo školu v nás zanechaly nadšení a krásné vzpomínky. Věříme, že se nám podaří zase někdy navštívit jedno z nejkrásnějších měst světa.

FOTO ZDE